Sayın Ziyaretçi,

Ana faaliyet alanımız Kestirimci Bakım ve Koruyucu Bakım Sistemleridir. Bu alanda fabrika ve diğer endüstriyel tesislere ölçüm, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermek amacıyla 1995 yılında kurulmuş bir mühendislik şirketiyiz.

Çalışma disiplininden hiçbir ödün vermeden ölçüm tekniklerini sürekli geliştiren şirketimiz kalite ilkelerini belirlerken, rekabet kaygısını değil, yaşamsal kaynak olarak gördüğü müşterilerini ve onların en değerli varlığı olan makina parkını her zaman daha iyi korumayı hedeflemiştir.

Bu çalışma biçiminin ödülü olarak gelen talepler doğrultusunda cihaz, yazılım ve sistem üreten yabancı firmaların Türkiye yetkili temsilciliğini alarak başarılı şekilde çalışma hayatımıza devam etmekteyiz.

Bursa’da kurulmuş bir firma olsak da ülkemizin her köşesinden ulusal veya uluslararası marka olmuş çok değerli yüzlerce müşterimiz bulunmaktadır. Kestirimci bakım, alışılagelmiş klasik bakım sistemlerinde var olan, “arıza halinde” veya “kullanım süresine bağlı” bakım anlayışlarına alternatif olarak 80’lerde doğmuş, Avrupa ve Amerika’da hızla yaygınlaşmış ölçüme dayalı bakım sistemidir.

Bu sistemde makinenin bir sağlığı ve bu sağlığa bağlı oluşan parametreleri vardır. Makine kondisyonunda kötüleşme başladığında veya bir arıza semptomu oluştuğunda ilişkili parametreler de yükselmeye başlar.

Kestirimci bakımda bu parametreler sürekli ölçülerek arıza semptomları önceden teşhis edilebilir, örneğin rulman, yatak, dişli, motor vb. daha birçok arıza, yıkıcı hasarlara, yüksek maliyetlere veya ciddi üretim kayıplarına neden olmadan tespit edilerek zamanında önlem alınır, bakım planlaması yapılır.

Mekanik arızaların nerdeyse tamamıyla birlikte bir takım elektriksel kökenli motor arızalarını da kapsayacak şekilde makinaların genel kondisyonunu izleyebileceğimiz en önemli parametre vibrasyondur. Vibrasyon ölçümüyle yatak/rulman, dişli, kayış, kaplin kondisyonları takip edilebilmekte, balans ve eksen ayarsızlıklarıyla birlikte rezonans, kritik hız vb. spesifik problemler de analiz edilebilmektedir.

Vibrasyon ölçüm cihazlarında rulman ölçümleri için şok dalga metoduyla bir çığır açan, İsveç menşeili, SPM firmasının yetkili temsilcisi olan DMT aynı zamanda lazerli kaplin ayarında teknoloji lideri Vibro-Laser, ultrasonik kaçak tespit cihazlarında dünyanın önde gelen markası, Almanya menşeili, SONOTEC firmalarını da başarıyla temsil etmektedir. Yaşamsal kaynağımız olan müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek, çalışma disiplininden ödün vermeden kullandığımız teknikleri sürekli geliştirmek ve kestirimci bakımda güvenilir bir partner olmak en büyük ülkümüzdür.

Saygılarımızla...

Hakkı ŞEN - Kurucu Yönetici